مقاله ها

درک دمای رنگ کلوین

کلوین چیست ؟

 

کلوین در نورپردازی برای اندازه گیری دمای رنگ یک لامپ روشنایی استفاده می شود. واحد اندازه گیری درجه حرارت رنگ لامپ، کلوین نام دارد که با نماد K نشان داده می شود. هرچه میزان کلوین عدد بالاتری باشد، نور ساطع شده خنک تر و روشن تر است و بر عکس، هر چقدر که میزان کلوین پایین تر باشد نور تولید شده گرمتر و تیره تر خواهد بود.

 

نحوه انتخاب دمای رنگ ( کلوین ) مناسب

دمای رنگ لامپ با نماد K ذکر گردیده است. دمای رنگ در لوازم خانگی معمولا” با مقیاس 27000K ( لامپ های گرم)، 3000K ( هالوژن های سفید گرم ) و 3500K( فلورسنت خانگی) یافت می شوند. دمای رنگ بالاتر از 3500K معمولا” برای مصارف تجاری و بیمارستانی مورد استفاده قرار می گیرد، زیرا دارای نور روشن مایل به آبی است که این نور برای فضاهای داخلی منازل خشن و نامناسب است؛ با این حال کاربرد روشنایی با 40000K و بالاتر ممکن است که مناسب باشد.

در هنگام انتخاب نورپردازی جدید برای خانه خود، حتما” دمای رنگ آن را در نظر بگیرید تا از درستی انتخاب خود اطمینان حاصل کنید.

 

نمودار دمای رنگ

شما می توانید از معیار زیر برای رنگ درجه حرارت کلوین استفاده کنید تا به شما در شناسایی تقریبی لامپ های رنگی خاص کمک کند.

 

دمای رنگ لامپ ها

گذشته از نوع لامپ، استفاده از دمای کلوین نیز می تواند به شما در انتخاب وسایل مناسب برای هر اتاق کمک کند.

چنانچه به روشنایی یا یک منبع نور بسیار متمرکز برای محیط خود نیاز داشته باشید می توانید محدوده های کلوین زیر را در نظر بگیرید:

کمتر از 2000K: یک تابش کم نور، شبیه به نور شمع؛ متناسب با محیط های کم نور که در آنها از روشنایی محیط استقبال می شود.

2000K – 3000K: تابش نور سفید ملایم. این نور برای اتاق های نشیمن، اتاق های ناهار خوری، اتاق خواب و فضای بیرون مناسب است.

3100K – 4500K: این نور به میزان قابل توجهی نور سفید را نشان می دهد. چنین نوری برای مکان هایی مانند آشپزخانه ها، دفاتر، فضای کار و مکان هایی که در آنها روشنایی امر مهمی است، بهترین انتخاب خواهد بود.

4600K – 6500K: این نور دارای تابشی به رنگ سفید- آبی بوده که شبیه به روشنایی روز است. این نور برای محیط های نمایش و محیط های کاری که در آنها به نورپردازی بسیار روشن نیاز است، مناسب می باشد.

6500K و بالاتر: تابشی درخشان با نور متمایل به آبی را را ارائه می دهد. این نور اغلب در مکان های تجاری یافت می شود. این نور بهترین کارایی را برای نورپردازی محیط کار خواهد داشت.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *