مقاله ها

نحوه انتخاب بهترین لامپ ال ای دی برای اتاق های خانه شما

هر یک از اتاق های خانه شما با یکدیگر متفاوت هستند

امروزه نورپردازی های جدید فاصله زیادی با لامپ های ساده حبابی توماس ادیسون گرفته اند. امروزه برای نورپزداری فضای داخلی خانه و محیط های کاری ترکیبی از روشنایی ال ای دی، فلورسنت و هالوژن را برای ایجاد بهترین تعادل کاربردی و زیبایی، خصوصا” در آشپزخانه های مدرن، مانند نورهای زیر کابینتی، ترجیح می دهند.

احتمالا” شنیده اید که نور خورشید به ما انرژی می بخشد، اما آیا می دانید که لامپ ها نیز به همین گونه عمل می کنند؟ لامپ هایی که امواج نور آبی ساطع می کنند سرتونین تولید می کنند، این امر باعث می شود که ما متمرکز، بیدار و هوشیار شویم. لامپ هایی که امواج نور آبی از خود ساطع نمی کنند باعث می شوند که مغز ما ملاتونین تولید کند. ملاتونین باعث احساس آرامش، خواب آلودگی و آماده شدن برای یک خواب خوب می گردد.

لامپ هایی با کلوین پایین باعث ایجاد روشنایی و نور گرم می شوند، در حالی که لامپ هایی که دارای کلوین متوسطی هستند نور سفید خنثی ایجاد می کنند و لامپ هایی که کلوین بالایی دارند نور سفید خنک مشابه با روشنایی روز را ارائه می دهند.

یک تصور غلط در بین اکثر افراد وجود دارد و آن این است که میزان روشنایی یک لامپ را با وات اندازه گیری می کنند. وات در واقع میزان مصرف انرژی یک لامپ را نشان می دهد، در حالی که لومن میزان روشنایی یک لامپ را تعیین می نماید.

امروزه فناوری روشنایی به کاربردهای پایدارتر و مقرون به صرفه تری تبدیل گشته است. ال ای دی با دیودهای دارای تابش نور، گاز یا گرما را از بین می برد. این لامپ ها به لطف عمر طولانی، مصرف کم انرژی و خنک بودن یک انتخاب مناسب و مقرون به صرفه بحساب می آیند. طول عمر لامپ های ال ای دی می تواند تا 20 سال ادامه داشته باشد.

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای استفاده در اتاق خواب

ما در اتاق خواب به فضایی آرام نیاز داریم. از لامپ هایی با امواج نور آبی روشن در اتاق خواب که باعث می شود ریتم روشنایی اتاق خواب شما در طول شبانه روز از هماهنگی با نور طبیعی خارج شود اجتناب کنید. این به مغز شما اجازه می دهد که ملاتونین مورد نیاز برای یک خواب راحت را تولید کند. آیا شما در هنگام شب مطالعه می کنید؟ اگر یک چراغ مطالعه در کنار تختخواب خود دارید یا قصد دارید که یک چراغ مطالعه خریداری کنید بهتر است که یک روشنایی با رنگ آبی ملایم یا خنثی را که برای مطالعه کردن مناسب است انتخاب کنید، زیرا رنگ سفید خنک تضاد بالایی را با صفحه مطالعه ایجاد می کند.

سطح روشنایی پیشنهادی برای اتاق خواب: 1500 تا 4000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی 2700 تا 3000 کلوین

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای اتاق کار

هنگام انتخاب روشنایی مناسب برای دفتر کار، ما باید مطمئن شویم که چراغ هایی که در فضای اتاق بکار گرفته شده توانایی ما را به حداکثر می رساند. استفاده از چراغ های خنک و سفید در اتاق مطب که مشابه با روشنایی روز هستند، باعث افزایش تولید سروتونین می گردد تا شما را متمرکز، هوشیار و با انرژی کند.

سطح روشنایی پیشنهادی برای اتاق کار: 3000 تا 6000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی: 3000 تا 5000 کلوین

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای استفاده در اتاق نشیمن

اتاق نشیمن ( هال ) یک مکان مورد پسند برای پذیرایی از میهمانان، سرگرم شدن و یا استراحت است. چه در حال تماشای فیلم باشید و چه در حال گپ و گفت با دوستان، داشتن ترکیبی از روشنایی در اتاق نشیمن مهم است، تا با هر نوع مناسبتی سازگار شود. استفاده از لامپ های نورافکن که در دیوارها و سقف ها قرار می گیرند راهی است برای از بین بردن سایه های ناخواسته. از لامپ های ال ای دی 3 way نیز می توان در اتاق نشیمن استفاده کرد.

سطح روشنایی پیشنهادی برای اتاق نشیمن: 1500 تا 3000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی: 2200 تا 3000 کلوین

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای استفاده در اتاق ناهارخوری

ما دوست نداریم که هنگام صرف یک غذای خوب به همراه خانواده یا میهمانان، فضای اتاق نور بسیار روشن و مضطرب کننده ای داشته باشد، و مطمئنا” نمی خواهیم که آنقدها هم تاریک باشد. چه برای صرف یک ناهار باشد و یا یک شام دیر هنگام، تجهیزات روشنایی کم نور امکان روشنایی کامل را در هر ساعت از شبانه روز برای ما فراهم می کند. ما برای اتاق ناهارخوری نورهای ملایم و خنثی را توصیه می کنیم. می توانید لامپ های ال ای دی را برای لوسترها که معمولا” در اتاق ناهارخوری استفاده می شوند، در نظر بگیرید. لامپ های ال ای دی لوسترهای جدید، رنگ و نور بسیار زیبایی را ارائه می دهند.

سطح روشنایی پیشنهادی برای اتاق ناهارخوری: 3000 تا 6000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی: 2000 تا 3000 کلوین

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای استفاده در آشپزخانه

آشپزخانه در اصل یک فضای کاری است. بسیاری از ما صبح ها را در آشپزخانه آغاز می کنیم، بنابراین لامپ های روی کانتر ( پیشخوان ) که نور آبی روشن از خود ساطع می کنند به ما کمک می کنند تا هنگام آماده کردن صبحانه بیدار، سرحال و هوشیار شویم. چنانچه در آشپزخانه خود میز دارید، یک لامپ سقفی کم نور با دمای رنگ گرم می تواند یک تعادل مناسب با نور آبی چراغ های روی کانتر ایجاد کند و محیط را زیباتر کند. همچنین آشپزخانه ها می توانند از نورپردازی بالاسری استفاده کنند که می تواند از لامپ های ال ای دی BR یا کیت های Retrofit Recess بهره ببرد.

نورپردازی ال ای دی در زیر کابینت یکی از محبوبترین کاربردها برای لامپ های ال ای دی در آشپزخانه ها است.

سطح روشنایی پیشنهادی برای آشپزخانه: 4000 تا 8000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی: 2700 تا 5000 کلوین

 

روشنایی مناسب ال ای دی برای استفاده در حمام

بیشتر ما قبل از رفتن به مدرسه یا محل کار، در مقابل آینه حمام حاضر می شویم و آماده می شویم. در حالت ایده آل، ما تمایل داریم که نور به جای سقف، از اطراف آینه روشن شود. استنفاده از چراغ هایی با نور روشن باعث می شود که ما اصلاح و آرایش هیچ نقطه ای از صورت خود را از دست ندهیم. برای روشنایی وسایل اطراف آینه نیز می توانید از لامپ های حبابی سبک استفاده کنید.

سطح روشنایی پیشنهادی برای حمام: 4000 تا 8000 لومن – دمای رنگ پیشنهادی: 3000 تا 5000 کلوین

 

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *